Chov ovcí

Jsme rodinná farma která se nachází na úpatí hory Radhošť ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zabýváme se chovem ovcí. Rozhodli jsme se pro plemeno Romney Marsh a to kvůli jeho odolnosti a možnosti chovu celoročně na pastvinách. Toto plemeno je ideální vzhledem k svému charakteru do mateřské pozice.

Hlavní zaměření farmy je produkce plemenného materiálu. Chov je veden v kontrole užitkovosti a v kontrole zdraví. Hospodaříme v certifikovaném ekologickém zemědělství. Ovce jsou celoročně na pastvinách a hlavní krmná dávka je pastva a v zimním období seno a senáž. K napájení jsou využívány napáječky a přírodní zdroje vody a je rovněž podávám minerální liz. Veškeré krmení  je podáváno ad libidum. Na  farmě nejsou používána žádná jadrná krmiva ani jiné příkrmy.

Technologie chovu

Ovce jsou chovány celoročně  v oplůtkovém systému. Používáme akátové kůly, které jsou zatlučeny ve vzdálenosti cca 5m a mezi ně je nataženo uzlíkové pletivo. Na přepásání luk využíváme elektrický ohradník. Vzhledem k sezonnosti říje bahnic jsou berani ve stádě celoročně mimo období srpen-říjen, kdy jsou odděleni aby bahnění probíhalo začátkem dubna kdy je již většina sněhu pryč. 

V zimním období mají ovce k dispozici přístřešek ve kterém je umístěna vyhřívaná napáječka a mají možnost v případě nepříznivého počasí se pod něj schovat. Této možnosti však využívají minimálně.

Prodej

Hlavní zaměření farmy je produkce plemenného materiálu.

Rezervace přijímáme v jarním období. Jehničky jsou k odběru v průběhu měsíce září a plemenní beránci po bonifikaci na nákupním trhu obvykle v průběhu měsíce října.

V případě zájmu o jatečná zvířata řešíme vše individuálně po předchozí domluvě.

Stříhání ovcí

Stříž základního stáda probíhá v měsíci září. V jarním termínu stříháme všechny plemenné berany a jehnice, které jsou zařazeny do chovu.

Tento systém se nám osvědčil a nemusíme provádět sezónní stříž před připouštěním a před bahněním.

Plemeníci

V chovu používáme převážně linie beranů Novozélandského typu z důvodu zachování předností plemene Romney Marsh. Pro zlepšení zmasilosti zařazujeme linie Anglického typu.

Aktuálně používáme v plemenitbě tyto linie: Adelang, Claymoor, Lilly, Rain, Royal.

Zaujali jsme Vás? Napište nám

Odpovíme Vám co nejdříve.